American Electrical Inc. T-312-500M2
Part No.:
T-312-500M2
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Category:
Wire to Board
Package:
Description:
TERM BLK 2POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Shipping
T-312-500M2 Information
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Number of Levels:
1
Positions Per Level:
2
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation:
Horizontal with Board
Current:
16 A
Voltage:
300 V