American Electrical Inc. T-212-350M2
Part No.:
T-212-350M2
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Category:
Wire to Board
Package:
Description:
TERM BLK 2POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Shipping
T-212-350M2 Information
Manufacturer:
American Electrical Inc.
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Number of Levels:
1
Positions Per Level:
2
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Mating Orientation:
Horizontal with Board
Current:
6 A
Voltage:
300 V