Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | T201DC100 |
| Manufacturer | Seneca |
| Series | T201 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | DC Current Transducer |
| Input Range | 0 ~ 100VAC (Configurable) |
| Output | 4 ~ 20mA |
| Isolation | 3000VAC |
| Response Time | 100ms |
| Accuracy | ±0.2% |
| Voltage - Supply | 6 ~ 100V |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Termination Style | Spring Terminal |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Approval Agency | CE, UL |
The following parts include "T201DC100" in Silicon Labs T201DC100.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.