Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SX1239IMLTRT |
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Series | TrueRF™ |
| Package/Case | 24-VQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Frequency | 433MHz, 868MHz, 915MHz |
| Sensitivity | -120dBm |
| Data Rate (Max) | 300kbps |
| Modulation or Protocol | FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK |
| Applications | AMR, Home Automation, Security |
| Current - Receiving | 16mA |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Memory Size | - |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 24-QFN (5x5) |
The following parts include "SX1239IMLTRT" in Silicon Labs SX1239IMLTRT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.