Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SVT200-T |
| Manufacturer | Broadsens Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Case |
| Product Status | Active |
| Sensor Type | - |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 105°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Output Type | - |
| Voltage - Supply | - |
| Resolution | - |
| Features | - |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±0.3°C (±0.4°C) |
| Test Condition | -25°C ~ 85°C (-40°C ~ 105°C) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "SVT200-T" in Silicon Labs SVT200-T.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.