STK11C68-SF25.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | STK11C68-SF25 |
| Manufacturer | Simtek |
| Series | - |
| Package/Case | 28-SOIC (0.342", 8.69mm Width) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | NVSRAM |
| Technology | NVSRAM (Non-Volatile SRAM) |
| Memory Size | 64Kbit |
| Memory Organization | 8K x 8 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | - |
| Write Cycle Time - Word, Page | 25ns |
| Access Time | 25 ns |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
The following parts include "STK11C68-SF25" in Silicon Labs STK11C68-SF25.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.