Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SST49LF008A-33-4C-NHE |
| Manufacturer | SST Silicon Storage Technology, Inc |
| Series | - |
| Package/Case | 32-PLCC (11.43x13.97) |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 8Mbit |
| Memory Organization | 1M x 8 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | 33 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 20µs |
| Access Time | 120 ns |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 32-LCC (J-Lead) |
The following parts include "SST49LF008A-33-4C-NHE" in Silicon Labs SST49LF008A-33-4C-NHE.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.