Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SST39VF400A-70-4C-B3KE |
| Manufacturer | SST Silicon Storage Technology, Inc |
| Series | - |
| Package/Case | 48-TFBGA |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 4Mbit |
| Memory Organization | 256K x 16 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | - |
| Write Cycle Time - Word, Page | 20µs |
| Access Time | 70 ns |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 48-TFBGA (6x8) |
The following parts include "SST39VF400A-70-4C-B3KE" in Silicon Labs SST39VF400A-70-4C-B3KE.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.