SR1010AB-4Q28-TR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SR1010AB-4Q28-TR |
| Manufacturer | SPARK Microsystems International Inc. |
| Series | SR1010 |
| Package/Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Type | TxRx Only |
| RF Family/Standard | - |
| Protocol | Ultra Wideband (UWB) Impulse Radio |
| Modulation | OOK |
| Frequency | 3.1GHz ~ 5.8GHz |
| Data Rate (Max) | 20.48Mbps |
| Power - Output | 10dBm |
| Sensitivity | -75dBm |
| Memory Size | - |
| Serial Interfaces | SPI |
| GPIO | - |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.3V |
| Current - Receiving | 8mA |
| Current - Transmitting | 2.4mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | 28-QFN (4x4) |
The following parts include "SR1010AB-4Q28-TR" in Silicon Labs SR1010AB-4Q28-TR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.