SN74LS47NG4.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SN74LS47NG4 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Display Type | LED |
| Configuration | 7 Segment |
| Interface | BCD |
| Digits or Characters | - |
| Current - Supply | 7 mA |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
The following parts include "SN74LS47NG4" in Silicon Labs SN74LS47NG4.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.