Littelfuse Inc. SMTAK3-015C
Part No.:
SMTAK3-015C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
2-SMD
Description:
TVS DIODE 15VWM 28VC SMTAK
Shipping
SMTAK3-015C Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
2-SMD
Series:
SMTAK3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3000A (3kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
9000pF @ 10kHz (Max)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)