Samtec Inc. SMM-140-02-S-S-LC-K
Part No.:
SMM-140-02-S-S-LC-K
Description:
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD
Shipping
SMM-140-02-S-S-LC-K Information
Packaging:
Tube
Number of Positions:
40
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Board Lock, Pick and Place
Current Rating (Amps):
3.2A per Contact