Microsemi Corporation SMLJ43CA/TR13
Part No.:
SMLJ43CA/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Shipping
SMLJ43CA/TR13 Information
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
43.2A
Power - Peak Pulse:
300W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)