Taiwan Semiconductor Corporation SMDJ40CA
Part No.:
SMDJ40CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Shipping
SMDJ40CA Information
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMDJ
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)