Microchip Technology SMDB15C/TR7
Part No.:
SMDB15C/TR7
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
TVS DIODE 15VWM 24VC 8-SO
Shipping
SMDB15C/TR7 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
TVSarray™
Bidirectional Channels:
4
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
300W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
70pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)