SMC Diode Solutions SMDA15C-5
Part No.:
SMDA15C-5
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
TVS DIODE 15VWM 24VC 8-SO
Shipping
SMDA15C-5 Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
5
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
300W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
50pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)