Littelfuse Inc. SMCJ43A-HR
Part No.:
SMCJ43A-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Shipping
SMCJ43A-HR Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCJ-HR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)