Littelfuse Inc. SMBJ48A-HRA
Part No.:
SMBJ48A-HRA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA
Shipping
SMBJ48A-HRA Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
SMBJ-HRA
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)