Vishay General Semiconductor - Diodes Division SM8S43AHE3/2D
Part No.:
SM8S43AHE3/2D
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO218AB
Shipping
SM8S43AHE3/2D Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
95.1A
Power - Peak Pulse:
6600W (6.6kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)