Vishay General Semiconductor - Diodes Division SM8S33AHE3/2D
Part No.:
SM8S33AHE3/2D
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-218AB
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218AB
Shipping
SM8S33AHE3/2D Information
Manufacturer:
Package/Case:
DO-218AB
Series:
PAR®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
124A
Power - Peak Pulse:
6600W (6.6kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)