Vishay General Semiconductor - Diodes Division SM8S30AHE3/2D
Part No.:
SM8S30AHE3/2D
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-218AB
Description:
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AB
Shipping
SM8S30AHE3/2D Information
Manufacturer:
Package/Case:
DO-218AB
Series:
PAR®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
136A
Power - Peak Pulse:
6600W (6.6kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)