Vishay General Semiconductor - Diodes Division SM5S15CAHM3/I
Part No.:
SM5S15CAHM3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-218AB
Description:
3600 W BI-DIRECTIONAL TVS IS DO-
Shipping
SM5S15CAHM3/I Information
Manufacturer:
Package/Case:
DO-218AB
Series:
PAR®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
148A
Power - Peak Pulse:
3600W (3.6kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)