JST Sales America Inc. SM22B-XSRS-ETB(LF)(SN)
Part No.:
SM22B-XSRS-ETB(LF)(SN)
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HEADER SMD R/A 22POS 0.6MM
Shipping
SM22B-XSRS-ETB(LF)(SN) Information
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
XSR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Outer Shroud Contact
Pitch - Mating:
0.024" (0.60mm)
Number of Positions:
22
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Friction Lock
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.057" (1.45mm)
Contact Shape:
Rectangular
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Solder Retention
Current Rating (Amps):
0.2A