Microchip Technology SM16LC12CE3/TR13
Part No.:
SM16LC12CE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
TVS DIODE 12VWM 24VC 16SO
Shipping
SM16LC12CE3/TR13 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
300W
Capacitance @ Frequency:
25pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)