Microsemi Corporation SM16LC12C
Part No.:
SM16LC12C
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
TVS DIODE 12VWM 24VC 16SO
Shipping
SM16LC12C Information
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
8
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
300W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
25pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)