Riedon products by Bourns SM15-10KX
Part No.:
SM15-10KX
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 10K OHM 0.01% 0.175W AXIAL
Shipping
SM15-10KX Information
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
100/SM/PC Precision
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.175W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:
±10ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 145°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)