Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SIM7090G |
| Manufacturer | SIMCom Wireless Solutions Limited |
| Series | - |
| Package/Case | 101-SMD Module |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| RF Family/Standard | Cellular, Navigation |
| Protocol | Galileo, GLONASS, GPS, GNSS, LTE |
| Modulation | 16-QAM, BPSK, QPSK |
| Frequency | 1.559GHz ~ 1.576GHz, 1.574GHz ~ 1.576GHz, 1.575GHz ~ 1.606GHz, 1.598GHz ~ 1.563GHz |
| Data Rate | 1.119Mbps |
| Power - Output | 20dBm |
| Sensitivity | -159dBm |
| Serial Interfaces | ADC, GPIO, I2C, SPI, PCM, UART, USB |
| Antenna Type | Antenna Not Included |
| Utilized IC / Part | - |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 4.8V |
| Current - Receiving | 460µA ~ 14mA |
| Current - Transmitting | 51mA ~ 162mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "SIM7090G" in Silicon Labs SIM7090G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.