SMC Diode Solutions SFC5000A
Part No.:
SFC5000A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Diodes
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 1MA 2WLCSP
Shipping
SFC5000A Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
1mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 15 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
7.5pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2-WLCSP (1x0.6)
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)