Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SES160B120V |
| Manufacturer | nVent |
| Series | SES160B |
| Packaging | Retail Package |
| Product Status | Active |
| Type | - |
| Form | Base + Module |
| Number of Poles | 1 |
| Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) | 180V |
| Current - Discharge (Nom) (8/20µS) | 20 kA |
| Current - Discharge (Max) (8/20µS) | 160 kA |
| Operating Temperature | 200 kA |
| Voltage - Protection Rating (VPR) | 700 V |
| Voltage - Protection Level (VP) (2416) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Free Hanging |
| Approval Agency | cUL, UL |
The following parts include "SES160B120V" in Silicon Labs SES160B120V.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.