Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SEN_00057 |
| Manufacturer | SENSORADE SA |
| Series | - |
| Package/Case | Cylinder, Threaded |
| Packaging | |
| Product Status | Active |
| Applications | Industrial Automation, Aeronautics |
| Pressure Type | Absolute |
| Operating Pressure | 1000PSI (6894.76kPa) |
| Output Type | Analog Voltage |
| Output | 0 mV ~ 100 mV (5V) |
| Accuracy | -0.6% ~ 0.4% |
| Voltage - Supply | 5V |
| Port Size | Male - 10-32 UNF |
| Port Style | Threaded |
| Features | - |
| Termination Style | Cable |
| Maximum Pressure | 3000PSI (20684.27kPa) |
| Operating Temperature | -54°C ~ 150°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | - |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "SEN_00057" in Silicon Labs SEN_00057.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.