Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SEM710PM2/DP/C/30/5 |
| Manufacturer | Status Instruments Ltd |
| Series | SEM710PM |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Product Status | Active |
| Applications | - |
| Pressure Type | Sealed Gauge |
| Operating Pressure | 435.1PSI (3000kPa) |
| Output Type | Analog Current |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy | ±0.7% |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) BSP |
| Port Style | Threaded |
| Features | - |
| Termination Style | - |
| Maximum Pressure | 1740.45PSI (12000kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "SEM710PM2/DP/C/30/5" in Silicon Labs SEM710PM2/DP/C/30/5.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.