Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SEM1605P |
| Manufacturer | Status Instruments Ltd |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Sensor Type | Thermocouple PT100 |
| Sensing Temperature - Local | - |
| Sensing Temperature - Remote | -200°C ~ 850°C |
| Output Type | USB |
| Voltage - Supply | 4mA ~ 20mA Loop Powered, 10 ~ 30V |
| Resolution | - |
| Features | - |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±0.2°C |
| Test Condition | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "SEM1605P" in Silicon Labs SEM1605P.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.