Diodes Incorporated SDT5A60SAF-13
Part No.:
SDT5A60SAF-13
Package:
DO-214AC, SMA Flat Leads
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 5A SMAF
Shipping
SDT5A60SAF-13 Information
Package/Case:
DO-214AC, SMA Flat Leads
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
520 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Supplier Device Package:
SMAF
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C