Diodes Incorporated SBRFP2M60P1Q-7
Part No.:
SBRFP2M60P1Q-7
Package:
POWERDI®123
Description:
SUPER BARRIER RECTIFIER PDI123 T
Shipping
SBRFP2M60P1Q-7 Information
Package/Case:
POWERDI®123
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
15 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
12 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C