SA72SB0.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SA72SB0 |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Package/Case | Nonstandard |
| Series | SA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Breaker |
| Holding Temperature | - |
| Rated Functioning Temperature | 72°C (162°F) |
| Reset Temperature | 40°C (104°F) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 28.0 |
| Current Rating (Amps) | 25 A |
| Approval Agency | cUL, TUV, UL |
| Maximum Temperature Limit | - |
The following parts include "SA72SB0" in Silicon Labs SA72SB0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.