Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | S1 MODULE |
| Manufacturer | Silicon Witchery |
| Series | S1 |
| Package/Case | 20-SMD Module |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| RF Family/Standard | Bluetooth, Thread |
| Protocol | Bluetooth v5.2, Thread, Zigbee® |
| Modulation | - |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate | 2Mbps |
| Power - Output | 4dBm |
| Sensitivity | -104dBm |
| Serial Interfaces | ADC, I2C, I3C, SPI, USB |
| Antenna Type | Integrated, Chip |
| Utilized IC / Part | nRF52811, iCE40UP |
| Memory Size | 32MB Flash |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 6V |
| Current - Receiving | - |
| Current - Transmitting | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "S1 MODULE" in Silicon Labs S1 MODULE.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.