Surge RZW560M1HBK-0611S
Part No.:
RZW560M1HBK-0611S
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Shipping
RZW560M1HBK-0611S Information
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
147.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
295 mA @ 100 kHz
Impedance:
390 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)