Surge RZW101M1ABK-0511S
Part No.:
RZW101M1ABK-0511S
Manufacturer:
Surge
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 10V POLAR
Shipping
RZW101M1ABK-0511S Information
Manufacturer:
Surge
Package/Case:
Series:
RZW
Packaging:
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
210 mA @ 100 kHz
Impedance:
580 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)