Surge RXW6R8M2ABK-0511S
Part No.:
RXW6R8M2ABK-0511S
Description:
CAP ALUM 100V POLAR
Shipping
RXW6R8M2ABK-0511S Information
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
39.9 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
95 mA @ 100 kHz
Impedance:
3.5 Ohms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)