Surge RXW2R2M2ABK-0511S
Part No.:
RXW2R2M2ABK-0511S
Description:
CAP ALUM 100V POLAR
Shipping
RXW2R2M2ABK-0511S Information
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
18.48 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
44 mA @ 100 kHz
Impedance:
9.8 Ohms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)