Surge RXK390M1JBK-0615S
Part No.:
RXK390M1JBK-0615S
Description:
CAP ALUM 63V POLAR
Shipping
RXK390M1JBK-0615S Information
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
161 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
230 mA @ 100 kHz
Impedance:
620 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.50mm)