Surge RXK271M0JBK-0611S
Part No.:
RXK271M0JBK-0611S
Description:
CAP ALUM 6.3V POLAR
Shipping
RXK271M0JBK-0611S Information
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
196 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
280 mA @ 100 kHz
Impedance:
380 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)