Surge RXJ4R7M1HBK-0511S
Part No.:
RXJ4R7M1HBK-0511S
Description:
CAP ALUM 50V POLAR
Shipping
RXJ4R7M1HBK-0511S Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
100 mA @ 100 kHz
Impedance:
3 Ohms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)