Surge RXJ330M1JBK-0811S
Part No.:
RXJ330M1JBK-0811S
Description:
CAP ALUM 63V POLAR
Shipping
RXJ330M1JBK-0811S Information
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
305 mA @ 100 kHz
Impedance:
560 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)