Elna America RV-16V101MG68U-R
Part No.:
RV-16V101MG68U-R
Manufacturer:
Elna America
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Shipping
RV-16V101MG68U-R Information
Manufacturer:
Elna America
Package/Case:
Series:
RV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
155 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
193.75 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.268" (6.80mm)
Surface Mount Land Size:
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)