Surge RUA220M1VBK-0811S
Part No.:
RUA220M1VBK-0811S
Manufacturer:
Surge
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 35V POLAR
Shipping
RUA220M1VBK-0811S Information
Manufacturer:
Surge
Package/Case:
Series:
RUA
Packaging:
Product Status:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
113 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
282.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)