RTBS0100B050Z00.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RTBS0100B050Z00 |
| Manufacturer | RESI |
| Series | RTBS0100 |
| Package/Case | Rectangular Case |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Resistance | 500 µOhms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | - |
| Composition | Metal Element |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C |
| Features | Current Sense |
| Coating, Housing Type | - |
| Mounting Feature | Flanges |
| Size / Dimension | 5.906" L x 1.181" W (150.00mm x 30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.280" (32.50mm) |
| Lead Style | M3 Threaded; M8 Threaded |
| Failure Rate | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "RTBS0100B050Z00" in Silicon Labs RTBS0100B050Z00.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.