Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RT10L16G20NN |
| Manufacturer | 3M Healthcare |
| Series | Micro-Klean™ RT |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | Filter Cartridge |
| Applications | Industrial |
| Particle Size | 50µm (Nominal) |
| Flow Rate | - |
| Pressure Range | 24.656PSI ~ 59.466PSI |
| Inlet/Outlet Size | - |
| Height | 10.000" (254.00mm) |
| Diameter | 2.598" (66.00mm) |
| Operating Temperature | 60°C - Max |
The following parts include "RT10L16G20NN" in Silicon Labs RT10L16G20NN.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.