Elna America RSVVZ221M1JDC8002U
Part No.:
RSVVZ221M1JDC8002U
Manufacturer:
Elna America
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
Shipping
RSVVZ221M1JDC8002U Information
Manufacturer:
Elna America
Package/Case:
Series:
VVZ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
230 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)