Elna America RSVV23R3M1UBC3001U
Part No.:
RSVV23R3M1UBC3001U
Manufacturer:
Elna America
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Shipping
RSVV23R3M1UBC3001U Information
Manufacturer:
Elna America
Package/Case:
Series:
RV2
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
50Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
19 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
28.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)